Sullins Connector Solutions ACC15DRAH
ACC15DRAH picture photo
Mfg. Part Number
ACC15DRAH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A DIP
Datasheet Download
ACC15DRAH.pdf
Availability of ACC15DRAH
QUANTITY
ACC15DRAH Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC15DRAH
Internal Part NumberEIS-ACC15DRAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC15DRAH
Related LinksACC1, ACC15DRAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC15DRAH Details Description
Related parts for ACC15DRAH
RES NTWRK 32 RES 150 OHM 36LBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC SYNTH PLL VCO FN/IN 32LFCSP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC VOLT COMPARATOR DUAL 8MSOP datasheet.pdf
SLIM RELAY datasheet.pdf
FA HD-I 5EMPO062F080O BCH/LDMK. datasheet.pdf
FUSE 500A 660V AC C.S.A. LINK datasheet.pdf
TV 7C 7#20 PIN RECP datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 10 V datasheet.pdf