| Internal Part Number | EIS-ACS724LLCTR-50AB-T | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| For Measuring | AC/DC | |
| Sensor Type | Hall Effect, Open Loop | |
| Current - Sensing | 50A | |
| Number of Channels | 1 | |
| Output | Ratiometric, Voltage | |
| Sensitivity | 40mV/A | |
| Frequency | DC ~ 120kHz | |
| Linearity | ±1.5% | |
| Accuracy | ±0.8% | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Response Time | 4µs | |
| Current - Supply (Max) | 14mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C | |
| Polarization | Bidirectional | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |