Avago Technologies US, Inc. AEDS-96E1-R10
AEDS-96E1-R10 picture photo
Mfg. Part Number
AEDS-96E1-R10
Brief Description
ENCODER OPT 2CH 200LPI BENT LEAD
Datasheet Download
AEDS-96E1-R10.pdf
Availability of AEDS-96E1-R10
QUANTITY
AEDS-96E1-R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of AEDS-96E1-R10
Internal Part NumberEIS-AEDS-96E1-R10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Aug/2012
Standard Package480
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesAEDS-96Ex
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Analog)
Pulses per Revolution200 LPI
Voltage - Supply3.3VDC
Actuator TypeCodestrip Not Included
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypeChassis Mount
OrientationRight Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEDS-96E1-R10
Related LinksAEDS-9, AEDS-96E1-R10 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
AEDS-96E1-R10 Details Description
Related parts for AEDS-96E1-R10
RELAY TELECOM DPDT 1A 3V datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/.094 CLIP GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 243V 8KA DISC 20MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 6A DO4 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 375MA 1.4 OHM datasheet.pdf
RES 120 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf