XP Power AEL15US30
AEL15US30 picture photo
Mfg. Part Number
AEL15US30
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 30V 15W
Datasheet Download
AEL15US30.pdf
Availability of AEL15US30
QUANTITY
AEL15US30 Order Process
Ship out your order
Specifications of AEL15US30
Internal Part NumberEIS-AEL15US30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAEL Series TUV Certificate
AEL Series UL Certificate
AEL Series CB Report
RoHS InformationAEL Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesAEL
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output30V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension3.58" L x 1.50" W x 1.42" H (91.0mm x 38.0mm x 36.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length48" (1.22m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEL15US30
Related LinksAEL1, AEL15US30 Datasheet, XP Power Distributor
AEL15US30 Details Description
Related parts for AEL15US30
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN 204POS DDR3 SDRAM SODIMM datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 118 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD 72 CKT 15MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf