TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-12-10SY-6117
AFD56-12-10SY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-12-10SY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD56-12-10SY-6117.pdf
Availability of AFD56-12-10SY-6117
QUANTITY
AFD56-12-10SY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-12-10SY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD56-12-10SY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-12-10SY-6117
Related LinksAFD56-12-, AFD56-12-10SY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-12-10SY-6117 Details Description
Related parts for AFD56-12-10SY-6117
CONN HEADR BRKWAY .100 31POS STR datasheet.pdf
CONN RECEPT WALL MNT 6POS W/SOCK datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3 datasheet.pdf
4700UF 100V 50X80MM 85C 20000H datasheet.pdf