TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-22-55SW-6139
AFD57-22-55SW-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-22-55SW-6139
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
AFD57-22-55SW-6139.pdf
Availability of AFD57-22-55SW-6139
QUANTITY
AFD57-22-55SW-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-22-55SW-6139
Internal Part NumberEIS-AFD57-22-55SW-6139
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-22-55SW-6139
Related LinksAFD57-22-, AFD57-22-55SW-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-22-55SW-6139 Details Description
Related parts for AFD57-22-55SW-6139
TRANS NPN 20V 3.5A SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 105MM datasheet.pdf
CABLE 25COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXTURING FLAT CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf