TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-39SZ-6117
AFD58-20-39SZ-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-39SZ-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD58-20-39SZ-6117.pdf
Availability of AFD58-20-39SZ-6117
QUANTITY
AFD58-20-39SZ-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-39SZ-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-39SZ-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-39SZ-6117
Related LinksAFD58-20-, AFD58-20-39SZ-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-20-39SZ-6117 Details Description
Related parts for AFD58-20-39SZ-6117
RES SMD 267K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
LABEL LSR POLY WHITE 1.00 X .25" datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf