Cornell Dubilier Electronics AFK228M10H32T-F
AFK228M10H32T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK228M10H32T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
AFK228M10H32T-F.pdf
Availability of AFK228M10H32T-F
QUANTITY
AFK228M10H32T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK228M10H32T-F
Internal Part NumberEIS-AFK228M10H32T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current825mA
Impedance60 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK228M10H32T-F
Related LinksAFK228M, AFK228M10H32T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK228M10H32T-F Details Description
Related parts for AFK228M10H32T-F
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 20SSOP datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PUNCH UNIT CONDUIT 3/4" datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK FOR BGA datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf