Yageo AHA500JB-27R
AHA500JB-27R picture photo
Mfg. Part Number
AHA500JB-27R
Brief Description
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 5W
Datasheet Download
AHA500JB-27R.pdf
Availability of AHA500JB-27R
QUANTITY
AHA500JB-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA500JB-27R
Internal Part NumberEIS-AHA500JB-27R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Height0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA500JB-27R
Related LinksAHA500, AHA500JB-27R Datasheet, Yageo Distributor
AHA500JB-27R Details Description
Related parts for AHA500JB-27R
RES 220 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 39POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT EMULATOR FSICE FOR 9 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS PNL MNT PIN datasheet.pdf