XP Power AHM180PS19C2-8
AHM180PS19C2-8 picture photo
Mfg. Part Number
AHM180PS19C2-8
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 180W
Datasheet Download
AHM180PS19C2-8.pdf
Availability of AHM180PS19C2-8
QUANTITY
AHM180PS19C2-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHM180PS19C2-8
Internal Part NumberEIS-AHM180PS19C2-8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAHM Series TUV Certificate
AHM Series UL Certificate
AHM Series CB Report
Product Training ModulesIEC 60601 3rd Edition Medical Safeties
Video FileAHM85-250: 85 to 250 Watt medical and IT
RoHS InformationAHM Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesAHM
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)9.47A
Power (Watts)180W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial), Medical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension7.87" L x 3.15" W x 1.46" H (200.0mm x 80.0mm x 37.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max180W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length35.4" (0.9m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHM180PS19C2-8
Related LinksAHM180P, AHM180PS19C2-8 Datasheet, XP Power Distributor
AHM180PS19C2-8 Details Description
Related parts for AHM180PS19C2-8
IDC CABLE - MDM40H/MC40F/MDM40H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf