Abracon Corporation AIML-0402-2R7K-T
AIML-0402-2R7K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-0402-2R7K-T
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 10MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
AIML-0402-2R7K-T.pdf
Availability of AIML-0402-2R7K-T
QUANTITY
AIML-0402-2R7K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-0402-2R7K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-0402-2R7K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIML-0402.pdfAIML-0402.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIML-0402
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating10mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-0402-2R7K-T
Related LinksAIML-040, AIML-0402-2R7K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-0402-2R7K-T Details Description
Related parts for AIML-0402-2R7K-T
MOSFET 4N-CH 500V 26A SP3 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL R/A TIN SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 0606 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IGBT 600V 24A 54W TO-3PF datasheet.pdf
MICRO 9C S 10" YEL JACKS NI datasheet.pdf