Abracon Corporation AIUR-04-273J
AIUR-04-273J picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-04-273J
Brief Description
FIXED IND 27MH 30MA 80 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-04-273J.pdf
Availability of AIUR-04-273J
QUANTITY
AIUR-04-273J Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-04-273J
Internal Part NumberEIS-AIUR-04-273J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-04.pdfAIUR-04.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-04
Material - CoreFerrite
Inductance27mH
Tolerance±5%
Current Rating30mA
Current - Saturation30mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant300kHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test79.6kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.440" (11.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-04-273J
Related LinksAIUR-0, AIUR-04-273J Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-04-273J Details Description
Related parts for AIUR-04-273J
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 37POS R/A datasheet.pdf
IGBT 1200V 70A 300W TO268 datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 21.8VC SOD323 datasheet.pdf
MICRO 31C S 18" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf