| Internal Part Number | EIS-AK60C-048L-033F10 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 32 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | AK60C | |
| Packaging | - | |
| Type | Non-Isolated PoL Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 36V | |
| Voltage - Input (Max) | 75V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 6.5A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 50W | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Features | Remote On/Off, OTP, OVP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 9-DIP Module | |
| Size / Dimension | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | - | |
| Power (Watts) - Max | 50W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AK60C-048L-033F10 | |
 | 9802-05-00 | RELAY RF SPST 250MA 5V | datasheet.pdf | |