| Internal Part Number | EIS-VJ18215300J0G | |
| Standard Package | 70 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 18 | |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) | |
| Mating Orientation | Vertical with Board | |
| Current | 20A | |
| Voltage | 300V | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) | |