Panasonic Industrial Automation Sales AKT81112001
AKT81112001 picture photo
Mfg. Part Number
AKT81112001
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
AKT81112001.pdf
Availability of AKT81112001
QUANTITY
AKT81112001 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT81112001
Internal Part NumberEIS-AKT81112001
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (2)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (Modbus)
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT81112001
Related LinksAKT81, AKT81112001 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT81112001 Details Description
Related parts for AKT81112001
CONN SPRING CONT 14 POS .197 SMD datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 9.2NS 256FBGA datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
96P.IEC-C FEM.CONN. datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 332K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 BNCM BNCF datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 112MA 3.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf