Panasonic Electric Works AM50034C53-A
AM50034C53-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50034C53-A
Brief Description
AM5 SWITCH .1A SPST-NO SIM RLLR
Datasheet Download
AM50034C53-A.pdf
Availability of AM50034C53-A
QUANTITY
AM50034C53-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50034C53-A
Internal Part NumberEIS-AM50034C53-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque120gf
Release Force20gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.040" (1.0mm)
Overtravel0.055" (1.4mm)
Operating Position0.730" (18.5mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50034C53-A
Related LinksAM5003, AM50034C53-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50034C53-A Details Description
Related parts for AM50034C53-A
CONN HEADER 26POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 25A ISO264 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
IC DRIVER LN 180VP-P EL 8-MSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X4 R/G,GRN,GRN,Y/G datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 24VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN 4.1/9.5 PLUG R/A 50OHM datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
OSC SO 156.2500MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf