AVX Corporation AQ12EA560GAJME\500
AQ12EA560GAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EA560GAJME\500
Brief Description
CAP CER 56PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EA560GAJME\500.pdf
Availability of AQ12EA560GAJME\500
QUANTITY
AQ12EA560GAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EA560GAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ12EA560GAJME\500
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EA560GAJME\500
Related LinksAQ12EA560, AQ12EA560GAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EA560GAJME\500 Details Description
Related parts for AQ12EA560GAJME\500
TCO 250VAC 2A 102C(216F) AXIAL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
FILTER LINE PWR MED 2A QC SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR WHITE datasheet.pdf
VARISTOR 30.6V 30A 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 0.35A CPH3 datasheet.pdf