AVX Corporation AQ14EA102FAJWE
AQ14EA102FAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ14EA102FAJWE
Brief Description
CAP CER 1000PF 150V 1111
Datasheet Download
AQ14EA102FAJWE.pdf
Availability of AQ14EA102FAJWE
QUANTITY
AQ14EA102FAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ14EA102FAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ14EA102FAJWE
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ14EA102FAJWE
Related LinksAQ14EA1, AQ14EA102FAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ14EA102FAJWE Details Description
Related parts for AQ14EA102FAJWE
CONN SPRING CONT 26 POS .236 SMD datasheet.pdf
CONN RT ANG FEMALE 3POS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 400 OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 167MHZ VFBGA datasheet.pdf
Connector Header 62 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 1.91 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf