Abracon Corporation ASCO-6.140MHZ-EK-T
ASCO-6.140MHZ-EK-T picture photo
Mfg. Part Number
ASCO-6.140MHZ-EK-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 6.14MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO-6.140MHZ-EK-T.pdf
Availability of ASCO-6.140MHZ-EK-T
QUANTITY
ASCO-6.140MHZ-EK-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO-6.140MHZ-EK-T
Internal Part NumberEIS-ASCO-6.140MHZ-EK-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASCO
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency6.14MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO-6.140MHZ-EK-T
Related LinksASCO-6.14, ASCO-6.140MHZ-EK-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO-6.140MHZ-EK-T Details Description
Related parts for ASCO-6.140MHZ-EK-T
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.62MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED GREEN/RED 0605 SMD datasheet.pdf
DISPLAY 0.80 SGL DGT CA ORN TH datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 30 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 2POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf