Atmel AT93C46-10SU-1.8
AT93C46-10SU-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT93C46-10SU-1.8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT93C46-10SU-1.8.pdf
Availability of AT93C46-10SU-1.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT93C46-10SU-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT93C46-10SU-1.8
Internal Part NumberEIS-AT93C46-10SU-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8 or 64 x 16)
Speed250kHz, 1MHz, 2MHz
InterfaceMicrowire, 3-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT93C46-10SU-1.8
Related LinksAT93C46-, AT93C46-10SU-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT93C46-10SU-1.8 Details Description
Related parts for AT93C46-10SU-1.8
CONN TERM BLOCK 21POS 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.65 OHM 1% 10W datasheet.pdf