Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06B-40-C2-R0
ATS-06B-40-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06B-40-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766
Datasheet Download
ATS-06B-40-C2-R0.pdf
Availability of ATS-06B-40-C2-R0
QUANTITY
ATS-06B-40-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06B-40-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-06B-40-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.56°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06B-40-C2-R0
Related LinksATS-06B-, ATS-06B-40-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06B-40-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-06B-40-C2-R0
RELAY RF SPDT 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE WHT datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
CONN CABLE 3CONDUCTR W/LED datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
LOCKING KIT HOOD TO HOOD datasheet.pdf
22UF 50V 5X11 datasheet.pdf