Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10C-113-C1-R0
ATS-10C-113-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10C-113-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-10C-113-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10C-113-C1-R0
QUANTITY
ATS-10C-113-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10C-113-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10C-113-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.76°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10C-113-C1-R0
Related LinksATS-10C-, ATS-10C-113-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10C-113-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10C-113-C1-R0
FIXED IND 2.7MH 540MA 1.89 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 351V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT PIN datasheet.pdf