Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15F-127-C1-R0
ATS-15F-127-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15F-127-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X20MM XCUT
Datasheet Download
ATS-15F-127-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15F-127-C1-R0
QUANTITY
ATS-15F-127-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15F-127-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15F-127-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.82°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15F-127-C1-R0
Related LinksATS-15F-, ATS-15F-127-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15F-127-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15F-127-C1-R0
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 20POS DUAL R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS OTP TO220 datasheet.pdf
IC PCI EXPRSS/JITT ATTEN 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/1.8V 0.15A XDFN6 datasheet.pdf