Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18D-48-C2-R0
ATS-18D-48-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18D-48-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-18D-48-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18D-48-C2-R0
QUANTITY
ATS-18D-48-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18D-48-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18D-48-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.51°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18D-48-C2-R0
Related LinksATS-18D-, ATS-18D-48-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18D-48-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18D-48-C2-R0
CAP CER 12PF 4KV SL/GP SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CLAMP CABLE 1/.906 STEEL datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf