Sullins Connector Solutions AYM12DTAN-S189
AYM12DTAN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
AYM12DTAN-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
AYM12DTAN-S189.pdf
Availability of AYM12DTAN-S189
QUANTITY
AYM12DTAN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of AYM12DTAN-S189
Internal Part NumberEIS-AYM12DTAN-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AYM12DTAN-S189
Related LinksAYM12DT, AYM12DTAN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AYM12DTAN-S189 Details Description
Related parts for AYM12DTAN-S189
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 21A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 8POS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C064FW-13 0C1-2 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf