Ohmite B12J9K0E
B12J9K0E picture photo
Mfg. Part Number
B12J9K0E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9K OHM 12W 5% AXIAL
Datasheet Download
B12J9K0E.pdf
Availability of B12J9K0E
QUANTITY
B12J9K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of B12J9K0E
Internal Part NumberEIS-B12J9K0E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information200 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBrown Devil® 200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9k
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B12J9K0E
Related LinksB12J, B12J9K0E Datasheet, Ohmite Distributor
B12J9K0E Details Description
Related parts for B12J9K0E
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.11 OHM 5% AXL datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 1S-10MIN 4PDT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12V IN 5V OUT datasheet.pdf
RES 189K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX CAN 80V IN-CAR 14-SOIC datasheet.pdf