EPCOS (TDK) B32520C1683J189
B32520C1683J189 picture photo
Mfg. Part Number
B32520C1683J189
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
B32520C1683J189.pdf
Availability of B32520C1683J189
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32520C1683J189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32520C1683J189
Internal Part NumberEIS-B32520C1683J189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLB32520 Series 30/May/2014
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package11,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32520
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32520C1683J189
Related LinksB32520C, B32520C1683J189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32520C1683J189 Details Description
Related parts for B32520C1683J189
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SMINI5 datasheet.pdf
TWIST LOK STANDOFF 3/16 X 1.45" datasheet.pdf
TOOL CABLE TIE LOVOLT LT-HVY datasheet.pdf
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 120A D1 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf