EPCOS (TDK) B32526R226K
B32526R226K picture photo
Mfg. Part Number
B32526R226K
Brief Description
CAP FILM 22UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
B32526R226K.pdf
Availability of B32526R226K
QUANTITY
B32526R226K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32526R226K
Internal Part NumberEIS-B32526R226K
Standard Package1,620
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32526
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.472" W (41.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32526R226K
Related LinksB3252, B32526R226K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32526R226K Details Description
Related parts for B32526R226K
Crystal 38.00053MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
TERM RING NON INS 12-10AWG datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 24 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf