EPCOS (TDK) B32529C1102J289
B32529C1102J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32529C1102J289
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
B32529C1102J289.pdf
Availability of B32529C1102J289
QUANTITY
B32529C1102J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32529C1102J289
Internal Part NumberEIS-B32529C1102J289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingB32529 Series Box Length 31/Aug/2012
MKT B32529 Box Size 31/Aug/2012
MKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package3,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32529
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32529C1102J289
Related LinksB32529C, B32529C1102J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32529C1102J289 Details Description
Related parts for B32529C1102J289
WIRE DEREELER ASSY VERT MOUNT datasheet.pdf
23P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 412K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 800MM X 1800M datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf