EPCOS (TDK) B32563J1156J
B32563J1156J picture photo
Mfg. Part Number
B32563J1156J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15UF 5% 100VDC 2DIP
Datasheet Download
B32563J1156J.pdf
Availability of B32563J1156J
QUANTITY
B32563J1156J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32563J1156J
Internal Part NumberEIS-B32563J1156J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package2,480
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32563
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.945" L x 0.429" W (24.00mm x 10.90mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32563J1156J
Related LinksB32563, B32563J1156J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32563J1156J Details Description
Related parts for B32563J1156J
MOSFET N-CH 30V 61A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF 45D datasheet.pdf
RES SMD 2.32MOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MDSTB 2 5/ 3-G-5 08 BEIGE datasheet.pdf
CAP FILM 470 NF 10% 850VDC RAD datasheet.pdf