EPCOS (TDK) B43501A9187M87
B43501A9187M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43501A9187M87
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43501A9187M87.pdf
Availability of B43501A9187M87
QUANTITY
B43501A9187M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501A9187M87
Internal Part NumberEIS-B43501A9187M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)370 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance590 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501A9187M87
Related LinksB43501A, B43501A9187M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501A9187M87 Details Description
Related parts for B43501A9187M87
SSD 72GB SCSI datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
RES 66K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
THERMOCOUPLE CABLE datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 16V SMD datasheet.pdf