EPCOS (TDK) B43508A9277M82
B43508A9277M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A9277M82
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508A9277M82.pdf
Availability of B43508A9277M82
QUANTITY
B43508A9277M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A9277M82
Internal Part NumberEIS-B43508A9277M82
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)460 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.16A
Impedance640 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.055" (52.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A9277M82
Related LinksB43508A, B43508A9277M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A9277M82 Details Description
Related parts for B43508A9277M82
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOP datasheet.pdf
IC 2.93V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf