AVX Corporation BF014I0102JDD
BF014I0102JDD picture photo
Mfg. Part Number
BF014I0102JDD
Brief Description
CAP FILM 1000PF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
BF014I0102JDD.pdf
Availability of BF014I0102JDD
QUANTITY
BF014I0102JDD Order Process
Ship out your order
Specifications of BF014I0102JDD
Internal Part NumberEIS-BF014I0102JDD
Standard Package2,500
SeriesBF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF014I0102JDD
Related LinksBF014I, BF014I0102JDD Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF014I0102JDD Details Description
Related parts for BF014I0102JDD
FER SPLIT FLTR 26POS PLAS 2PCS=1 datasheet.pdf
IC DSP AUDIO 16CH/28BIT 48-LQFP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf