Vishay/BCcomponents BFC236613394
BFC236613394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236613394
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 390NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236613394.pdf
Availability of BFC236613394
QUANTITY
BFC236613394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236613394
Internal Part NumberEIS-BFC236613394
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT366
Packaging*
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236613394
Related LinksBFC236, BFC236613394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236613394 Details Description
Related parts for BFC236613394
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
MODULE DDR3 DRAM 4G 240-UDIMM datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 38MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf