Vishay/BCcomponents BFC2370FF563
BFC2370FF563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC2370FF563
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RDL
Datasheet Download
BFC2370FF563.pdf
Availability of BFC2370FF563
QUANTITY
BFC2370FF563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2370FF563
Internal Part NumberEIS-BFC2370FF563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2370FF563
Related LinksBFC237, BFC2370FF563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2370FF563 Details Description
Related parts for BFC2370FF563
IDC CABLE - MKR60A/MC60M/MKR60A datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 250NS 28SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 27PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 20TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 250W datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-20V datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf