Vishay/BCcomponents BFC237515912
BFC237515912 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237515912
Brief Description
CAP FILM 9.1NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237515912.pdf
Availability of BFC237515912
QUANTITY
BFC237515912 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237515912
Internal Part NumberEIS-BFC237515912
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance9100pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237515912
Related LinksBFC237, BFC237515912 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237515912 Details Description
Related parts for BFC237515912
IC REG LDO 2.8V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
IC 14STAGE BINARY COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 51UH 25% datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf