Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDA-V-250MA
BK/GDA-V-250MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDA-V-250MA
Brief Description
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDA-V-250MA.pdf
Availability of BK/GDA-V-250MA
QUANTITY
BK/GDA-V-250MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDA-V-250MA
Internal Part NumberEIS-BK/GDA-V-250MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating250mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.027
ApprovalsCCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance4.4 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDA-V-250MA
Related LinksBK/GDA-, BK/GDA-V-250MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDA-V-250MA Details Description
Related parts for BK/GDA-V-250MA
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 7 (5 + 2 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC TXRX DUAL 2PORT ESD 28-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP MICA 8200PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 36V SMD datasheet.pdf