Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C7V5P-E3-18
BZD27C7V5P-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C7V5P-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C7V5P-E3-18.pdf
Availability of BZD27C7V5P-E3-18
QUANTITY
BZD27C7V5P-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C7V5P-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C7V5P-E3-18
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C7V5P-E3-18
Related LinksBZD27C7V, BZD27C7V5P-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C7V5P-E3-18 Details Description
Related parts for BZD27C7V5P-E3-18
AC/DC CONVERTER 15V 225W datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LI-ION CTRLR 8.2/8.4V 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 8P TO-3 .95C/W datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 14.0A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf