Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG04-15TR
BZG04-15TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG04-15TR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 25.6VC DO214AC
Datasheet Download
BZG04-15TR.pdf
Availability of BZG04-15TR
QUANTITY
BZG04-15TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG04-15TR
Internal Part NumberEIS-BZG04-15TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, BZG04
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.7A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency710pF @ 1MHz
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG04-15TR
Related LinksBZG04, BZG04-15TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG04-15TR Details Description
Related parts for BZG04-15TR
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
SSR SIP 25A/240VAC 3-15VDC datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR ST CONNECTORS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 1.6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050 60 POS datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADXL375 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
POT 100K OHM CERM 2W +/-100 PPM datasheet.pdf