Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04P376B-E3/54
BZW04P376B-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04P376B-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 376VWM 603VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04P376B-E3/54.pdf
Availability of BZW04P376B-E3/54
QUANTITY
BZW04P376B-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04P376B-E3/54
Internal Part NumberEIS-BZW04P376B-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)376V
Voltage - Breakdown (Min)418V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp603V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)670mA
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04P376B-E3/54
Related LinksBZW04P37, BZW04P376B-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04P376B-E3/54 Details Description
Related parts for BZW04P376B-E3/54
RES SMD 442K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM60S/AE60M/HDM60S datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
TACHOMETER LED 5 CHAR 24V PNL MT datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 78WBGA datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf