TDK Corporation C0402C0G1C0R6W
C0402C0G1C0R6W picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C0R6W
Brief Description
CAP CER 0.6PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C0R6W.pdf
Availability of C0402C0G1C0R6W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0402C0G1C0R6W Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C0R6W
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C0R6W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C0R6W
Related LinksC0402C0, C0402C0G1C0R6W Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C0R6W Details Description
Related parts for C0402C0G1C0R6W
RES 30K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMA datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 2X1 42QFN datasheet.pdf
HEAVYCON PROTECTIVE COVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf