TDK Corporation C0402C0G1C5R1C
C0402C0G1C5R1C picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C5R1C
Brief Description
CAP CER 5.1PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C5R1C.pdf
Availability of C0402C0G1C5R1C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0402C0G1C5R1C Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C5R1C
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C5R1C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C5R1C
Related LinksC0402C0, C0402C0G1C5R1C Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C5R1C Details Description
Related parts for C0402C0G1C5R1C
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 32.768MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf