KEMET C0805C470KBRACTU
C0805C470KBRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C470KBRACTU
Brief Description
CAP CER 47PF 630V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C470KBRACTU.pdf
Availability of C0805C470KBRACTU
QUANTITY
C0805C470KBRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C470KBRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C470KBRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Featured Product630V Rated Capacitors Added to KEMET's High Voltage MLCC Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C470KBRACTU
Related LinksC0805C47, C0805C470KBRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C470KBRACTU Details Description
Related parts for C0805C470KBRACTU
RES ARRAY 4 RES 560K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 24OUT 6'C datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 100E 15.5KV datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf