TDK Corporation C3216CH2W153K160AA
C3216CH2W153K160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216CH2W153K160AA
Brief Description
CAP CER 0.015UF 450V CH 1206
Datasheet Download
C3216CH2W153K160AA.pdf
Availability of C3216CH2W153K160AA
QUANTITY
C3216CH2W153K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216CH2W153K160AA
Internal Part NumberEIS-C3216CH2W153K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated450V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216CH2W153K160AA
Related LinksC3216CH2W, C3216CH2W153K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216CH2W153K160AA Details Description
Related parts for C3216CH2W153K160AA
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
DC PLUG 2.1MM MOLD STRAIN RELIEF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 10.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 7POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SMART POWER STAGE (SPS) datasheet.pdf
ADAPTER 100-240VAC 24VDC .25A datasheet.pdf