KEMET C330C334K5R5TA
C330C334K5R5TA picture photo
Mfg. Part Number
C330C334K5R5TA
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
C330C334K5R5TA.pdf
Availability of C330C334K5R5TA
QUANTITY
C330C334K5R5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C334K5R5TA
Internal Part NumberEIS-C330C334K5R5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C334K5R5TA
Related LinksC330C33, C330C334K5R5TA Datasheet, KEMET Distributor
C330C334K5R5TA Details Description
Related parts for C330C334K5R5TA
MOSFET N-CH 80V 75A TO-220AB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-09VO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN IDC 12POS 2.54MM 28AWG TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf