KEMET C901U609DYNDCAWL20
C901U609DYNDCAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C901U609DYNDCAWL20
Brief Description
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C901U609DYNDCAWL20.pdf
Availability of C901U609DYNDCAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U609DYNDCAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U609DYNDCAWL20
Internal Part NumberEIS-C901U609DYNDCAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U609DYNDCAWL20
Related LinksC901U609D, C901U609DYNDCAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C901U609DYNDCAWL20 Details Description
Related parts for C901U609DYNDCAWL20
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2.0MM 6POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 430MA 410 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 8CH 20MM P-P PNP datasheet.pdf
IC FPGA 540 I/O 724BGA datasheet.pdf
XLAMP CXA 1304 LED datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 11000UF 20% 40V FLATPCK datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf