KEMET C911U240JZNDCAWL35
C911U240JZNDCAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C911U240JZNDCAWL35
Brief Description
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U240JZNDCAWL35.pdf
Availability of C911U240JZNDCAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C911U240JZNDCAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U240JZNDCAWL35
Internal Part NumberEIS-C911U240JZNDCAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U240JZNDCAWL35
Related LinksC911U240J, C911U240JZNDCAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C911U240JZNDCAWL35 Details Description
Related parts for C911U240JZNDCAWL35
RES SMD 22.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 3POS DPST-NO 10A datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 2.16MM datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 121 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 100 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CAP CER 8PF 9KV AXIAL datasheet.pdf