ITT Cannon, LLC CA02COME22-14PB01
CA02COME22-14PB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA02COME22-14PB01
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA02COME22-14PB01.pdf
Availability of CA02COME22-14PB01
QUANTITY
CA02COME22-14PB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA02COME22-14PB01
Internal Part NumberEIS-CA02COME22-14PB01
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Die Cast, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA02COME22-14PB01
Related LinksCA02COME, CA02COME22-14PB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA02COME22-14PB01 Details Description
Related parts for CA02COME22-14PB01
CBS THREAD MALE 1/2" NYLON datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 200KSPS 24-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 15.0K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT RTAN 14POS GOLD datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .1AU 14POS datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
TXRX ISM EZ RADIO PRO 20QFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf