ITT Cannon, LLC CA3101E36-15PB
CA3101E36-15PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E36-15PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 35POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E36-15PB.pdf
Availability of CA3101E36-15PB
QUANTITY
CA3101E36-15PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E36-15PB
Internal Part NumberEIS-CA3101E36-15PB
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert36-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E36-15PB
Related LinksCA3101E, CA3101E36-15PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E36-15PB Details Description
Related parts for CA3101E36-15PB
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.15K OHM 1% 30W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 48V datasheet.pdf