AVX Corporation CB052E0105JBC
CB052E0105JBC picture photo
Mfg. Part Number
CB052E0105JBC
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 100VDC 2824
Datasheet Download
CB052E0105JBC.pdf
Availability of CB052E0105JBC
QUANTITY
CB052E0105JBC Order Process
Ship out your order
Specifications of CB052E0105JBC
Internal Part NumberEIS-CB052E0105JBC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.240" W (7.20mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
TerminationSolder Pads
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB052E0105JBC
Related LinksCB052E, CB052E0105JBC Datasheet, AVX Corporation Distributor
CB052E0105JBC Details Description
Related parts for CB052E0105JBC
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 60POS datasheet.pdf
IC ADC DELTA-SIGMA 16BIT 24-SSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 140X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 14"L X 12"W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 PG21 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 10 POS SMD datasheet.pdf
FAN 100VAC 150X38MM TERM datasheet.pdf